Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Generali Zorunlu trafik sigortası, her zaman için sizin yararınıza olup asla zarara uğramayacağınız bir sigorta tipidir. Araç üzerinde zorunlu trafik sigortası bulunuyorsa karşı tarafa verdiğiniz zararlar trafik sigortanız tarafından ödenir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmanız zorunludur ve yaptırmazsanız cezası vardır. Zorunlu olması bir yana her yıl yenilenmelidir..

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Erkut
Bu içerik 897 kez okundu.

Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafa verdiğiniz fiziksel hasara karşı ve araç hasarına karşı, karşı tarafı koruyan ve güvence altına alan bir önlem sigortasıdır ve sigorta şeklidir.Bir aracınız var ise zorunlu olarak trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir aksi takdir de yaptırmadığınız trafik sigortası ile trafiğe çıkamazsınız ve yakalandığınız anda trafik sigortanızın olmadığı görülürse ceza-i işleme tabii tutulursunuz. Bu yasa ve zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Cumhuriyeti içerisinde geçerli olup sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanmaktadır.

 Aynı zaman da yapılan bu sigorta kendi aracınız için değil, karşı tarafından hasarlarını ve sağlık kaybını karşılamak amacıyla yaptırılır. Sigorta süreniz dolmadan trafik sigortanızı yenilemekle yükümlüsünüzdür aksi takdir de yenilenmeyen veya yaptırılmayan trafik sigortası, aracınızın bağlanmasına ve trafiğe bir daha asla çıkamamasına neden olur. Denildiği gibi işler her zaman kolay değildir ve para cezası ödeyerek bu cezadan kurtalamazsınız, nerde trafik sigortası yaptırmadığınız görülürse aracınız trafikden men edilir.Ve  araç bağlandıktan sonra otoparka gidilerek durum haber edilip,belge ile kanıtlanır. Kanıtlama ardından aracınız durduğu her gün için polis otoparkına belli bir ücret ödemesi gerekmektedir aynı zaman da trafikden men edildiğiniz gibi yüklü bir para cezası da almanız mümkündür.

Zorunlu trafik sigortasında, ölen kişi için yapılan limit farklı kaza yapıp hastanelik olan kişi için farklı limitdedir. Yani bir kaza yaptınız diyelim ve içerisinde bir ölü bulunuyor, bu durum da kaza ardından sağ çıkamayan için kişinin üçüncü taraflara ödeyeceği masraflar ve ücretler farklıdır. Ve aynı şekilde bir kaza yaptığınızı düşünün, yine içerisinde bir kişi var ve bu sefer o kişinin ölmediğini düşünün sadece yaralandığını düşünün.. İşte o zaman sadece yaralanan kişinin hastane masraflarını ve karşı tarafın araç hasar masraflarını karşılamakla yükümlüsünüzdür. Böyle olduğu gibi zorunlu trafik sigorta için her yıl ödemeniz gereken fiyat farklı olup ve her yıl ödenmesi gereken sigorta primi değişkenlik gösterebilir..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu