Yahyalı elması dallardan sarkıyor

Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden biri olan Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, elma üretimi yağışların da etkisiyle önceki yıla göre yüzde 70 arttı

Yahyalı elması dallardan sarkıyor
Yahyalı elması dallardan sarkıyor
Bu içerik 745 kez okundu.

Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden biri olan Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, elma üretimi yağışların da etkisiyle önceki yıla göre yüzde 70 arttı.

Yahyalı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, don olayına karşın geçen yıla göre çok daha verimli bir sezon geçirdiklerini söyledi.

İlçenin, yetiştirdiği 13 çeşit elmayla üretim sıralamasında Türkiye'nin ilk 5 merkezi arasında yer aldığını ifade eden Genç, aroması ve şeker oranıyla Yahyalı elmasının önemli bir değere sahip olduğunu vurguladı.

Genç, bu yıl da don olduğunu, ancak özellikle çiçek tutumundan sonra gerçekleşen bol yağışın, verimi ciddi oranda artırdığını belirterek, "Bu yıl don olayı olmasa 100 bin tona yakın elma hasat edebilirdik ama şu anki üretim de çiftçinin yüzünü güldürmeye yetti. Fiyat olarak da bu yıl daha iyiyiz. Önceki yıl dalında 1 lira 25 kuruşa verdiğimiz elmayı yine aynı fiyata satıyoruz. Geçen yıl elimizde ürün olmadığı için çok kazanamadık ama bu yıl hem üretimden hem de fiyatlardan memnunuz" diye konuştu.

Üretimin artması tüketiciyi de yansıyacak

Genç, geçen yıl üretim düşük olduğu için pazar ve marketlerde elmanın kilogramının 5 liraya kadar yükseldiğini, bu yıl yeterli üretim olduğu için fiyatların da aşırı derecede yükselmeyeceğini dile getirdi.

En iyi elmanın kilogramının pazar, market ve manavlarda 2-3 lira arasında değişen fiyatlara satıldığını, fiyatların aşırı derecede yükselmesinin üreticinin aleyhine olduğunu aktaran Genç, şu değerlendirmeyi yaptı:

"İnsanlar fiyatlar artınca alım tercihlerini erteliyor veya 3 kilogram alacaksa 1 kilogram alıyor. Sonuçta toplanan elmalar soğuk hava depolarında bekletiliyor. Ürün satılmadığı süre boyunca depoya ücret ödeniyor. Bu sefer de elma yüksek fiyata satılıyor ama depodaki bekleme süresi arttığı için elde edilen gelir depocuya veriliyor.

Elma fiyatlarının yüksek olmasının üreticiye çok fazla faydası yok. Fiyatlar makul seviyede olunca insanlar evlerine bol miktarda elma alıyor. Bu da ürünün depoda bekleme süresini kısalttığı için üretici ekstra ücret ödemek zorunda kalmıyor. Hem üretici hem de tüketici karlı çıkıyor. Bu yıl fiyatların aşırı derecede yükselmesini beklemiyoruz. Üretimin artması tüketiciye de mutlaka yansıyacak."

Genç, Yahyalı'da üretilen elmaların soğuk hava depoları aracılığıyla Mısır ve Suriye'ye ihraç edildiğini de sözlerine ekledi.

Tüketici Orhan Polat da geçen yıl bu dönemlerde 4-5 liraya aldığı elmayı bu yıl 1,5-2 liraya alabildiğini belirterek, "Elma bizim milli meyvemiz. Pahalı olunca alamıyorduk ama şimdi kilo kilo alıp tüketebiliyoruz. İnşallah fiyatlar yükselmez" diye konuştu.

AA

elma Kayseri türkiye yahyalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik  Sitem Etti
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik Sitem Etti