Sığınmacıları almamak için para ödemeyi teklif eden 'milyarder köyü' birbirine girdi

Huzurlarının bozulacağı iddiasıyla paylarına düşen on sığınmacıyı kabul etmemek için 200 bin sterlin ödemeyi kabul eden İsviçre'nin Oberwil-Lieli köyü fikir ayrılığı yaşıyor

Sığınmacıları almamak için para ödemeyi teklif eden 'milyarder köyü' birbirine girdi
Sığınmacıları almamak için para ödemeyi teklif eden 'milyarder köyü' birbirine girdi Kadir
Bu içerik 516 kez okundu.

Huzurlarının bozulacağı iddiasıyla paylarına düşen on sığınmacıyı kabul etmemek için 200 bin sterlin ödemeyi kabul eden İsviçre'nin Oberwil-Lieli köyü fikir ayrılığı yaşıyor.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre nüfusunun önemli bir bölümünü milyarderlerin oluşturduğu Oberwil-Lieli köyünde geçen haftalarda yapılan bir referandum sonucunda köy sakinleri, sığınmacıları kabul etmemeleri karşılığında 200 bin sterlin (yaklaşık 850 bin Türk lirası) ödemeye onay vermişti.

Referandumdan çıkan sonucu savunan köyün belediye başkanı Andreas Glarner, Sputnik'e verdiği demecinde, "Her devletin sığınmacıları koşulsuz olarak kabul etmesi, bu sığınmacıların teknelere binip Akdeniz'de boğulmasına neden oluyor. Bu felaketi önlemek için yerel (sığınmacıların kendi ülkelerinde) önlemler alınmalı" dedi.
Ancak Oberwil-Lieli köyünde sığınmacılarla ilgilenen bir sivil toplum kuruluşunun üyesi olan Martin Uebelhart, Glarner gibi düşünmüyor.

'KARAR İSVİÇRE'NİN ÖZÜNE AYKIRI'

Sığınmacıları kabul etmeme kararının çıktığı referandum sonuçlarını 'hayal kırıklığı' olarak niteleyen Uebelhart, şunları söyledi: "Köy bölünmüş durumda. Bu yıl için geçerli olan karar gelecek yıl değişebilir. O nedenle pes etmememiz gerek. Bu insanlar ülkelerini terk ediyor, bu bir gerçek. İnsani geleneklerin bir parçası olarak bu insanlara yardım etmeli ve çabalarımızı birleştirmeliyiz. Bu karar, İsviçre'nin özünü oluşturan toplum dayanışması ilkesine aykırı."

belediye referandum türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu