Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat
Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat admin
Bu içerik 599 kez okundu.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile birlikte ülkemiz gündemine oturan kentsel dönüşüm konusu, pek çok hukuki süreci bünyesinde barındırmaktadır. Kentsel dönüşüm uzmanı avukat ihtiyacının da ortay çıkmasına neden olan kentsel dönüşüm kavramını kısaca özetlemek gerekirse; herhangi bir afet durumuyla karşı karşıya kalınması halinde zarar görme potansiyeline sahip ya da ekonomik olarak kullanım ömrünü tamamlamış ve risk içerecek konuma gelmiş bulunan her türlü riskli alan ve yapının değişil dönüşmesi ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşacak kayıpların en aza indirilmesi amacıyla uygulanan çalışmaların tümü kentsel dönüşüm kapsamına girmektedir.

Ülkemizde çok sayıda kentin aktif fay hatları üzerinde kurulu olması ve yakın tarihimizde depremler nedeniyle ciddi can ve mal kayıplarının oluşması kentsel dönüşüm kavramının gündeme gelmesinde etkili olmuştur. Bir anlamda kentlerin yenilenmesi olarak düşünülebilecek kentsel dönüşüm kavramında, projelere devlet kurumları tarafından karar verilmekte, yapıların dayanıklılığını ölçen testler ve uzmanlardan alınan görüşler çerçevesinde kentsel dönüşümün kapsamı küçük bir alandan çok geniş bir bölgeye kadar değişebilmektedir.

Kentsel dönüşüm kararının verilmesi, projenin onaylanması aşamasında pek çok hukuki süreç devreye girmektedir. Kat maliklerinin kendi aralarında anlaşmalarıyla başlayan süreç, projeyi hayata geçirecek müteahhit firmayla anlaşmaya kadar ilerlemektedir. Her bir aşamada ise kentsel dönüşüm uzmanı avukat ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Kentsel dönüşüme girecek yapıda mülk sahibi olanların, bu süreçte mağdur olmamalı açısından kentsel dönüşüm sürecinin nasıl işlediği, haklarının neler olduğu ve bu hakları savunmak konusunda ne gibi önlemler alabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır. Özellikle sözleşme aşamasında kentsel dönüşüm uzmanı avukat tarafından hukuki inceleme yapılmasının istenmesi, sonrasında yaşanabilecek kayıpların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Yapının kentsel dönüşüme girmesiyle birlikte bir değer değişimi söz konusu olacaktır. Bu durumda yeni yapının kat malikleri arasında paylaşımı da bir hukuki sorun haline gelebilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Süreci Nasıl İşler?

Kentsel dönüşüm süreci, binada yaşayan birkaç kişinin bir araya gelerek başvuru yapması ya da riski yüksek bulunan bölgedeki yapılara idarenin müdahale etmesiyle ortaya çıkabilmektedir. Süreçte ilk adım; yapının ne derece risk içerdiğinin tespit edilmesidir. Bu amaçla Bakanlıkça lisans almaya hak kazanmış kurumlara başvurulmakta ve masrafları bina yönetimine ait olmak üzere dayanıklılık testlerinin yapılması sağlanmaktadır. Yapının risk seviyesinin tespit edilmesinden sonra durumun tapu müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Bakanlık ya da idare tarafından tapu müdürlüğüne yapılan bildirim, müdürlük tarafından tapu kütüğüne işlenerek hak sahiplerine bilgi verilmektedir. Tüm bu aşamalarda kentsel dönüşüm uzmanı avukat bulunması, hak sahipleri açısından yarar sağlamaktadır.

Sürecin başlatılabilmesi için, yapıda yaşayan kişilerin sayısal olarak 2/3 oranında kentsel dönüşüme onay vermiş olmaları gerekmektedir. Aksi halde idare razı olmayan maliklerin payını açık arttırmayla yapıda mülk sahibi olan diğer maliklere satabileceği gibi kendisi de sahip olabilmektedir. Bu anlaşmanın da tamamlanmasından sonra yapının tahliyesi gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada; idare yapıda yaşayan ya da iş sahibi olan kişilere duruma göre konut ya da işyeri sağlamak zorundadır. Bunun sağlanamaması halinde ise devreye devletin kira yardımı yapması seçeneği girmektedir. Uygulamada, çoğunlukla kira yardımı yapılması şeklindeki uygulama tercih edilmekte ve aylık olarak belirlenen bedel ilgili kişilere ödenmektedir.

Kentsel Dönüşüm Yasası

Her aşamasında farklı bir hukuki sürecin gündeme geldiği kentsel dönüşümde, gerek yapıda mülk sahibi olan kişiler arasındaki anlaşmaların sağlanması, gerek müteahhit firmayla yapılacak sözleşmelerde maliklerin haklarının korunması gerekse de inşaat sürecindeki çalışmaların takip edilmesi açısından kentsel dönüşüm uzmanı avukat bilgisi ve uzmanlığı önem kazanmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik  Sitem Etti
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik Sitem Etti
instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi