Dayanıklı Yapı

Dayanıklı Yapı

Dayanıklı Yapı
Dayanıklı Yapı Kadir
Bu içerik 340 kez okundu.

Günümüz olanaklarında ve teknolojisinde, değişen sanayi olanakları ve mimari imkânlarsebebi ile kimya laboratuvarlarının ve ar-ge bölümlerinin gelişen ihtiyaçlara yönelik ürettiği materyallerden biri olan polikarbon, farklılaşan talepler ve her çeşit sektörde istenilen verimi elde etmek üzere tasarlanmış bir bileşiktir. Bu bileşik son derece dayanıklı olup, aynı zamanda bildiğimiz şeffaf camlardan daha yüksek saydamlığa sahiptir. Bu üst seviye ışık geçirgenliği sayesinde günümüz fabrikalarında çatılara ya da yan cephelere bu levhalar döşenerek, güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanılmakta ve aydınlatma masraflarından tasarruf edilmektedir. Üretim tesislerinde elde edilmesi amaçlanan temel tasarruflar, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Güneş ışınları da bunlardan birisidir.

Dayanıklı Yapı

Karbon bazlı dayanıklı yapısı sayesinde güneşten gelen zararlı ışınlara engel olabilmektedir. Ultraviyole ışınlarını yüksek oranda engelleme kapasitesine sahiptir. Bu materyal işlenirken ve şekil verilirken hücre sistemi uygulanmaktadır. İçi havasız olan bu hücreler ısı kaybını engeller ve yüksek derecede ısı yalıtımı sağlar. Üretim alanında olması gereken ısının korunmasına ve bu kalemden tasarruf edilmesine imkân verir. Mevsimsel şartlara karşı dayanıklı olan polikarbon levha, her türlü hava olaylarında, ister kışın soğuğu, buzlanması ya da kar yağışı olsun, isterse yaz aylarının kavurucu sıcakları olsun, varolan ısıyı uzun süre korumaya devam edecek ve bileşimi bozulmadan, herhangi bir hasara uğramadan uzun yıllar boyunca dayanacaktır.

Farklı Kullanım Alanları

 Darbelerde ve olası çarpmalarda kırılmaya karşı yüksek darbe dayanımları bulunmaktadır. Ayrıca hücre bazlı yapıları sebebiyle son derece hafif malzemelerdir. Bu sayede nakliye ve montaj işlemleri basitçe ve çabucak halledilebilir. Kolayca kalıplanıp şekil verilebilmesinden dolayı, bu materyaller istenilen her ihtiyaca uygun şekilde üretilebilir ve farklı alanlarda kullanılabilir. Ayrıca bu sayede montaj aşamasında da karşılaşılabilecek zorluklar ortadan kalkmış olur ve istenilen her yüzeye kolayca monte edilebilir. Bu materyallerin kullanım alanları da oldukça çeşitlilik gösterir. Polikarbonat, endüstri ve fabrikaların dışında, kırılmayan cam ve ışığı yansıtan pencerelerdeki koruma amaçlı parçaların yapımında kullanılır. Aynı zamanda gözlük ve mikroskop camlarının yapımında, kompakt disk (CD) yapımında, otomobil far camlarında kullanılır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Plastik şişeler erkekler için tehlike kaynağıdır
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik  Sitem Etti
Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik Sitem Etti
instagram takipçi hilesi instagram takipçi instagram beğeni hilesi