Darbe İle İlgili Tüm Gelişmeler

15.07.2016 günü başlayan darbe girişimine ait tüm bilgileri tek bir haber altında topladık .

Darbe İle İlgili Tüm Gelişmeler
Darbe İle İlgili Tüm Gelişmeler Kadir
Bu içerik 2541 kez okundu.

15.07.2016 günü başlayan darbe girişimine ait tüm bilgileri tek bir haber altında topladık .

 

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde başlayan darbe girişimi sabah saatlerine kadar devam ederken öğleden sonraya kadar devam eden operasyonlar sonucunda 161 kişi öldü ve 1440 kişi yaralanırken sıkı yönetim listesinde olduğu tespit edilen 2839 kişi tutuklanarak sorgulanmak üzerek merkeze alındı . 

Darbe girişimine kalkışınlar önce Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde faaliyet göstererek halkı eve göndermek istediler . Eve gönderilmeye çalışılan halk asker tarafından sıkı yönetim ilan edildiği söylenildi . Üst düzey rütbeleri olanlar (albay,general ve tuğgeneral gibi ) erlere emir vererek istediklerini yaptırdılar . Bu durumda halk askeri düşman görerek askerleri parçalayarak linç etti ve bir askerin boğazı kesilerek öldürüldü . 

Bazı askerler kemerler ile dövüldü bazıları direk araya alınarak tekmelenerek dövüldü . Tank askerine sorulduğunda ise olayı bilmediğini tatbikata geldiğini sonrasında teröristler baskın yaptığı gibi bilgiler aldığını söyledi ardından halka sıkması istendiğinde yapamayacağını söylediği halde üst rütbesi silah zoru ile emirleri yerine getirdi ki karşısında emir veren uzman veya teğmen filan değil Tuğgeneral veya albay olduğundan dolayı emirlere '' kanunsuz emir '' olmasına rağmen yapması gerekiyor .

Olayla ilgili videolar ve görseller paylaşılacak ancak sansür yapmak gibi bir zaman olmayınca küfürler ve vahşet görüntüleri olabileceğinden dolayı görüntüleri ve videoları +18 olarak varsaymanız gerekiyor .

Başbakan İlk Açıklamasını Yaptı 

Önemli olan binaları hemen emniyet güçleri bir abluka içerisine alarak güvenliği en üst düzeyde sağladı ve bu konuda gerekli olan her alanda harekete geçti .Demokrasiye ve milli iradeye karşı büyük bir kalkışma yaşanıyor ki buna izin vermemiz beklenemez .Demokrasiden taviz vermeyi asla düşünmüyoruz .Bu işe kalkışanlar en ağır cezayı alacaklar ki yapacakları kalkışma da başarısız olacaktır .Bakanlar görevlerinden filan alınmadı endişelenmeyin biz hala görevimizi yapmaktayız .Biz bu kademeye millet tarafından yerleştirildi ki bizi burdan tekrar millet indirebilir . Olaya karışan tüm rütbeleliler hemen tutuklanmaya başlandı ve ülke bu durumda birlik ve beraber olması gerekiyor . 1.Ordu Komutanı ile de iletişime geçtim ve tüm askerler ve tanklar kışlaya geri dönmesi emredildi . '' diyerekten açıklamasını tamamladı .

 

BEKİR BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

FETÖ bir operasyon yaparak demokrasiyi etkisiz kılmak istedi ancak biz demokrasi tek bir yumruk olarak halkla birlikte FETÖ örgütüne güzel bir cevap vereceğiz , diyerek bir açıklama yaptı .

Darbeye Katılanlar 

Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında FETÖ örgütüne yardım amaçlı örgüt yanında yer alanlar komutanlıkta bulunan askerler tarafından yakalanarak polise teslim edilerek sorgulanmalarını başlattılar .

Toplam Sayısal Veriler  Kaç Ölü ? Kaç Tutuklu ? Kaç Yaralı ?

Ülke genelinde toplamda 161 kişi öldü ki tank tarafından ikiye bölünenler , Sikorsky tarafından taranarak ölenler , bombalanarak ölenler , halk tarafından başı kesilerek ölenler , linç edilerek ölenler ve birçok farklı şekilde ölen kişi sayısı toplamda 161 oldu ki 84 ile başlamıştı .

2839 Kişi polis tarafından tutuklandı ki sırf İstanbul içerisinde 900'den fazla tutuklu olması dikkat çekti . 

1440 yaralı ile ülkede henüz bu konuda biraz daha araştırma yapılıyor .

Üst Düzey Askeriyede Görev Alanlar Tutuklanıyor 

Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu  savcılıktan alınan izin ile tutuklandı .

3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar , Cumhuriyet Başsavcılığının izni ile tutuklandı . 

Ardahan Garnizon ve 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kargın da tutuklandı .

 Bursa Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş herhangi bir faaliyet göstermedi ancak sıkı yönetim listesinde adı geçtiğinden dolayı tutuklandı .

Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan  da üst rütbeliler arasında yer alıyor ve tutuklandı .

Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen  ise darbecilere yardım ettiğinen tutuklandı .

Her ilde yüksek rütbeler büyük bir örgütlenme ile darbe yapmaya çalıştı ki  Hatay'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat  da bu isimler arasında yer alıyor tüm isimleri buraya sığdırmak mümkün değil ancak görüldüğü kadarı ile Tuğgeneral rütbesi , albay rütbesi , teğmen  ve yüksek rütbeye sahip olan birçok kişi tutuklandı .

 

50 Asker Teslim Oldu 

Boğaziçi Köprüsü içerisinde  faaliyet gösteren darbeye katılan askerler verilen emir doğrultusunda ki alınan emirler Tuğgeneraller tarafından verilince asker hiçbir itirazda bulunamaz ki kanunsuz emir olsa bile bu duruma göz yummak zorunda bırakılıyor . 

Sabah saatlerinde polis ile Boğaziçi Köprüsü içerisinde mevzilenen askerler arasında çatışma çıktı ancak bir süre sonra olayı anlayan askerler çatışmayı bırakıp polise teslim oldu ve 50 asker polise doğru silah ve kıyafetlerinı bırakarak geldi  ancak halk geceden beri bekleyen halk dayanamadı ve askerlere saldırdı ki bir askerin boğazı kesilerek öldürüldü . Bir asker linç edildi .Askerler otobüse bindirildi ancak asker çok olunca kapı kapanmadı ve halk bir askeri kapıdan çekerek linç etmeye başladı ve otobüs camlarına vurarak askeri öldürmek istediler .Ancak burada sağduyulu olmak gerekirse suç askerlerde değil rütbelilerdir .

Askerler Boğaziçi Köprüsü üzerinde sivil halka eve gidin uyarısı yapmıştı darbe girişimi başladığında ancak başkan ve Cumhurbaşkanından gelen açıklama ile halk tekrar sokağa dökülünce  askerler rütbelilerin emirleri ile halka ateş etmek zorunda kaldı .

TBMM Bombalandı 

Sikorsky türü helikopter ile hem halka ateş açıldı hem de TBMM binası bombalanarak büyük hasarlar verildi . Ardından havalanan  F-16 jet ile helikopter paramparça edildi . Bir F-16 jet ise Ankara'nın göbeğine bomba bırakarak halka büyük zarar verdi ki yukarıda kayıp sayısı belirtildi .

TÜRK TELEKOM BİNASI VE TRT'NİN HARBİYE BİNASINI ASKERLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ 

 

Yayın organlarına saldırı yapmaya çalışan darbeci örgüt sadece binalara değil TÜRKSAT yayınlarını kökten kapatmayı amaçladı ancak kampüs ve lojmanlara saldıran örgüt üyeleri polisler tarafından tutuklandı ki kullandıkları tankları halk durdurarak tankları ele geçirip gerekli yerlere teslim ettiler .

Türk Telekom binasında ise baskın yapan askerler polisin gelmesi ile çatışmaya başladı ancak saatler sonra 20 asker polislere teslim oldu .

TRT binasında ise durum daha şiddetliydi ve gece baskın yapan askerler sabah saatlerine kadar polsile çatıştılar ve sonunda teslim oldular.

ASKERLER , RÜTBELİLER TARAFINDAN TATBİKAT VAR DİYEREK KANDIRILDI 

Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700 den fazla silahsız asker ve erbaşlar polislere teslim olarak durumları anlattılar. Necati Bey caddesinde teslim olan askerler su ve sigara ile halk tarafından yardım aldı .

Vatandaşlara ise üstleri tarafından zorla ve silah ile tehdit edildiklerini anlatınca halk sakinledi .150 kişilik bir asker grubu ise Genel Kurmay içerisine alındı .

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz: '' Jandarma Genel Komutanlığını ele geçiren asiler buradan tüm Jandarma Komutanlığına emir yağdırmayı hedefliyordu . Durumu fark ettik ve hemen etraflarını sararak çatışmaya başladık .Asi asker olarak karşımıza çıkan 16 kişi öldü . 250 kişi de gözaltına alındı sonuçlanan operasyonda .'' açıklamasını yaptı .

TRT KORSAN BİLDİRİ

TRT kanalı basan askerler binada çalışanları bağladı ve korsan bildiri yayınlayarak halkı ayaklandırdı .

Sikorsky VE Süper Kobra Helikopterleri Vardı

 Bir jet ile bombaladılar bir helikopter ile halkı ateşe tuttular diğer helikopterde de 8 hain Yunanistan'a kaçtı .

Sikorsky helikopteri halka ateş açarken bir jetimiz havalandı ve anında vurarak parçaladı .

29 Albay 5 General 

Gelen bilgiye göre 29 tane albay ve 5 general görevini kötüye kullandı .

BAZI GÖRSELLER

 

 

 

darbe girişimi darbe girişimi başarısız oldu darbe ile ilgili herşey darbe gelişmeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu