Bu sınavda kopya çekenlere 7 yıl hapis

Çin’de iki gün süren ve dünyanın en zor üniversiteye  giriş sınavlarından biri kabul edilen "Gao Kao" sona erdi

Bu sınavda kopya çekenlere 7 yıl hapis
Bu sınavda kopya çekenlere 7 yıl hapis Kadir
Bu içerik 1001 kez okundu.

Çin’de iki gün süren ve dünyanın en zor üniversiteye  giriş sınavlarından biri kabul edilen "Gao Kao" sona erdi. 

Çince "Büyük Sınav" anlamına gelen yükseköğretime giriş sınavına bu  yıl 9 milyondan fazla lise son sınıf öğrencisi katıldı.

Sınav, 7-9 Haziran'da toplam 9 saat süren 4 oturum halinde yapıldı.

Zorunlu alanlar olan Çince, matematik ve İngilizcenin yanı sıra  öğrencilere tercihlerine göre sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında  sorular yöneltildi.

Sınavın yapıldığı iki gün boyunca birçok kentte ilave önlemler alındı.  Sınav merkezlerinde ter döken çocukların etkilenmemesi için trafikteki araçların  korna çalmaları yasaklandı, sınav saatlerinden önce trafik yoğunluğu yaşanmaması  için tedbir alındı ve  bazı kentlerde gürültüyü önlemek amacıyla inşaat  çalışmalarına ara verildi. Sınava yetişmeye çalışan öğrencilere yardım etmeleri  için çok sayıda sivil polis görevlendirildi.

KOPYA ÇEKENLERE 7 YIL HAPİS

Bu yıl ilk kez, sınavda kopya çeken öğrencilere 7 yıla kadar hapis  cezası getirildi. Öğrencilerin sınavdan sonra defter ve kitaplarını yırtıp  pencerelerden savurarak yaptığı "stres atma" geleneği de yasaklandı.

Gençler arasında intihar oranlarının artış gösterdiği Gao Kao'da bu  yıl da bazı öğrenciler yaşamına son verdi.  Sınavın ilk günü İç Moğolistan Özerk  Bölgesi'nde bir kız öğrenci, yaşadığı strese dayanamayarak kendini 22 katlı katlı  bir binanın tepesinden boşluğa bıraktı.

Her yıl olduğu gibi 2016'da da Gao Kao, çok sayıda kişi için gelir  kaynağı oldu.

Sınava hazırlık sürecinde öğrencilere refakat ederek onları duygusal  ve akademik açıdan hazırlamaya çalışan bakıcılar, bu yıl da ebeveynler arasında  büyük rağbet gördü. Üniversite öğrencileri ya da yeni mezunlardan oluşan Gao Kao  bakıcıları, günde yaklaşık 300 yüen (yaklaşık 130 TL) kazanıyor.

Bazı aileler, sınav merkezlerine gidiş dönüş sırasında kaybedecekleri  zamanı çocuklarının konu tekrarı yaparak değerlendirebileceğini düşünerek sınav   merkezlerine yakınlarındaki otellerde oda kiraladı. Bu durumu fırsat bilen  otelciler, Gao Kao için fiyatlarını yeniden belirledi. Oda fiyatlarının gecelik  2000 yüene (yaklaşık 885 TL) kadar çıkmasına rağmen otellerde boş oda kalmadı.

Öğrencileri sınav merkezine götürüp sınav bitiminde de geri alması  için sınav taksisi uygulaması başlatıldı. Şanghay’da bulunan Dacong Taksi’ye Gao  Kao sınavının ilk günü sadece 6 saat içinde internet üzerinden binden fazla  rezervasyon talebi geldi.

PARMAK İZİ VE RETİNA TARAMASI YAPILDI  

Suistimallerin önlenmesi için öğrenciler, sınav merkezlerine parmak  izi ve iris taramasından geçirilerek alındı.

Çocuklarının sınavda istedikleri başarıyı gösteremeyeceğinden  kaygılanan bazı aileler, çocuklarının yerine sınava girecek kişiler buluyor.  Sahte kimlikle sınava giren bu kişiler, öğrencinin iyi bir okula yerleşmesi  durumunda 25 bin yüene (11 bin TL) kadar ücret alıyor.

Halk arasında "Çin’in en büyük Gao Kao fabrikası" olarak bilinen  Maotançang kenti, bu yıl da sınava hazırlanan öğrencilerin akınına uğradı.

2013'te Maotançang kentindeki lise son sınıf öğrencilerinin yüzde  80'inin Gao Kao’da hedeflenen puanı tutturduğuna dair basında çıkan haberlerin  ardından kent bu sınava hazırlanan öğrencilerin inziva merkezi haline gelmişti.

Kent, her yıl binlerce öğrencinin akınına uğruyor.

ÜNLÜLER ÖĞRENCİLERE DESTEK VERDİ

İngiliz fizikçi ve evren bilimci Stephen Hawking, Çin’in sosyal  paylaşım sitesi Weibo’dan yayımladığı mesajında, bu yılki adaylara başarı ve şans  diledi. Hawking, öğrencilere cesaret vermek için "Bu çocuklar, geleceğin büyük  düşünürleri ve kanaat önderlerinden olacak.” ifadelerini kullandı.

Çinli gençler arasında çok popüler olan müzik grubu EXO da, “Kendinize  inanırsanız her şeyi başarabilirsiniz” mesajıyla öğrencilere destek verdi.

  

  
 

 

7 çekenlere hapis kopya sınavda yıl ‘Bu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu