Bez Bebek Yapımını Öğrenen Kursiyerler Sertifika Aldı

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce açılan, 'Soğanlı Bez Bebek Yapımı Kursu' tamamlandı.

Bez Bebek Yapımını Öğrenen Kursiyerler Sertifika Aldı
Bez Bebek Yapımını Öğrenen Kursiyerler Sertifika Aldı Kadir
Bu içerik 1102 kez okundu.

 

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce açılan, 'Soğanlı Bez Bebek Yapımı Kursu' tamamlandı. Kurs sonunda 10 kursiyer belge almaya hak kazandı.

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak ve yeni ustalar yetiştirmek amacıyla, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün 2016 yılı yaygın kültürel eğitim faaliyetleri planı kapsamında açtığı 'Soğanlı Bez Bebek' yapımı kursuna 10 kursiyer katıldı. Kurs öğretmenliğini Mehtap Öztürk'ün yaptığı kursta 112 saat ders gören kursiyerler, başkanlığını İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş'un yaptığı, MelikgaziHalk Eğitim Merkezi Müdürü Mükremin İncedağ ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Sanat Şube Müdürü Erkan Erdoğan'ın üye olarak katıldığı sınav komisyonunca yapılan sınav sonunda başarılı olanlar belgelerini almaya hak kazandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, tören sonunda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Kültürel varlığımızın en önemli öğelerinden biri olan el sanatları Kayseri'de son derecede gelişmiştir. Kapadokya Bölgesinin giriş kapısı olarak da bilinen Soğanlı köyünün simgesi haline gelen Soğanlı bez bebekleri, köylü kadınlarca yapılarak bütün Kapadokya bölgesinde satılmaktadır. Turistlerin köy meydanında yapımını da izleyebildiği Soğanlı bebeği adı ile ün yapan bu bebekler, köyün en önemli gelir kaynaklarından biridir."

Kaynak: haberler.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Türk Doktor Tıp Litarürüne Resmen Girdi
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu
Meral Akşener'in Partisinin Kapatılması İçin Başvurdu